אנרגיה

במגזר פעילות זה כלולות מספר השקעות בתחום האנרגיה הכוללות אחזקות בתחנת "אלון תבור" ו"קסם אנרגיה". את פעילותה העיקרית בשוק האנרגיה החלה מבטח שמיר באמצע 2019 עת זכתה במכרז של חברת החשמל למכירת תחנת הכוח "אלון תבור" באמצעות חברת Alon Tavor Power Ltd MRC ("MRC") בה היא שותפה בחלקים שווים עם החברה הישראלית רפק אנרגיה והחברה הסינית China Harbour Engineering (33.3% כל אחת). MRC שילמה 1.875 מיליארד שקל עבור תחנת הכוח השוכנת באזור התעשייה אלון תבור שבעמק יזרעאל. ​

התחנה, שמייצרת חשמל באמצעות גז טבעי, הוקמה על ידי חברת החשמל בתחילת שנות ה-90 והייתה לתחנת הכוח הראשונה שהופרטה במסגרת הרפורמה במשק החשמל.

אתר טורבינות הגז ב“אלון תבור” כולל טורבינת גז במחזור משולב בהספק של 363 מגה וואט ותחנת כוח המורכבת מ-2 יחידות מוסקות בדיזל, בהספק של 110 מגה וואט כל אחת. טורבינת גז במחזור משולב היא שילוב בין טורבינות גז תעשייתית וטורבינת קיטור והיא נחשבת לטכנולוגיה המתקדמת ביותר בייצור חשמל שמסייעת בשיפור נצילות השרפה. ל-MRC ניתנה האופציה להקים באתר תחנת כוח חדשה על בסיס גז טבעי בטכנולוגיה קונבנציונלית במחזור פתוח (“פיקר”) בהספק של 230 מגה וואט כולל מתקן דברת לטיפול במי שפכין, מכלי דלק וחלקי חילוף וציוד.

פעילות האנרגיה השנייה של החברה היא “קסם אנרגיה”, המקדמת פרויקט להקמת תחנת כוח מופעלת בגז טבעי בהספק של 780 מגה וואט בשטחי קיבוץ גבעת השלושה. הפרויקט נמצא בשלבי פיתוח, ולמבטח שמיר יש החזקה של 53% בחברה, כשיתר בעלי המניות הם האגודה השיתופית של החזקות הקיבוץ ויזמים אחרים.